- 1. Принцип дії звукознімача.
- 2. Типи звукознімачів для акустичної гітари.
- 3. Матеріал корпусу гітари та його вплив на звук.
- 4. Вплив імпедансу та вихідного рівня на звучання.
- 5. Встановлення звукознімачів.
- 6. Висновки.
Принцип дії звукознімача
Звуковий датчик акустичної гітари перетворює коливання струн на електричний сигнал, який посилюється й потім відтворюється через динаміки. Існує безліч акустичних датчиків, але найпоширенішими є п'єзоелектричні та магнітні.
П'єзоелектричні звукознімачі вловлюють звук за допомогою п'єзоелектричного кристалу, який деформується через вібрації струни гітари. Ця деформація створює електричний заряд, який потім посилюється. Зазвичай вони розміщуються під порожком гітари.
З іншого боку, магнітні звукові датчики використовують закон електромагнітної індукції. Вони складаються із котушки дроту та магніту. Якщо металева струна (зазвичай сталева) натягнута над магнітом, її вібрація викликає зміни магнітного поля та індукує електричний струм у котушці. Струм є виходом датчику. Найчастіше вони встановлюються у розетку гітари.
Обидва типи звукознімачів для гітари мають свої переваги та недоліки і переважний звук музиканта визначатиме вибір.
Типи звукознімачів для акустичної гітари
П'єзоелектричні звукознімачі
П'єзоелектричні звукознімачі цінуються за їхню здатність точно передавати акустичний тембр гітари, зберігаючи натуральне та деталізоване звучання. Вони відрізняються гарною чутливістю до нюансів гри, дозволяючи підкреслити тонкощі артикуляції. Однак, деякі музиканти зазначають, що п'єзо-звукознімач може звучати дещо "жорстко" або "синтетично", особливо на високих частотах.
П'єзоелектричні звукознімачі забезпечують яскравий, чистий звук із гарною атакою.
Магнітні звукознімачі
Магнітні звукознімачі, навпаки, зазвичай мають більш теплий, округлий та "електричний" звук. Вони особливо добре підходять для гри із перевантаженням або дісторшном, оскільки мають тенденцію до м'якшого звучання на високих частотах. Однак вони менш іточно передають акустичний характер гітари та можуть бути менш чутливими до нюансів гри.
Магнітні звукознімачі, у свою чергу, зазвичай видають більш "теплий" та "щільніший" звук, який добре підходить для стилів музики, де потрібне насичене звучання, таких як блюз або рок. Вони часто використовуються для створення ефектів перевантаження та дісторшну. Недоліком може бути те, що вони менш точно передають акустичний тембр гітари, акцентуючи більше на звучанні струн, ніж на корпусі інструменту.
П'єзо- або магнітний звукознімач?
Вибір між п'єзо- та магнітних звукознімальних систем сильно залежить від особистих уподобань та музичного стилю, враховуючи моду та інші застосування інструменту. Багато музикантів досягають звукової універсальності, комбінуючи обидва типи, що й досягає звукової універсальності.
Вибір п'єзо- та магнітної звукозйомки, хоча б теоретично, залежить від тембрового забарвлення та манери гри на інструменті. Для фінгерстайлу та інших акустичних методів точніша передача властивого звуку інструменту досягається за допомогою п'єзоелектричних звукознімачів. На відміну від цього, магнітні звукознімачі відмінно підходять для енергії та агресії, необхідних у блюзі, року та багатьох інших потужних музичних стилях.
Об'єднуючи обидва типи звукознімачів у одній гітарі, можна отримати краще із обох опцій. Гібридна конфігурація вигідна для музикантів, тому що пропонує більше можливостей, включаючи можливість різкої зміни від чистого акустичного звуку до потужного електричного звуку та усього, що між ними.
Комбіновані системи для гітари
Комбіновані системи надають гнучкість, дозволяючи поєднувати найкраще із обох світів: природний звук п'єзо-звукоснімача та насичений звук магнітного. Ці системи також оснащені попереднім підсилювачем із рядом еквалізаційних фільтрів, що дозволяє музикантові адаптувати звук під певні умови виступів.
Завдяки гібридним системам, тим, хто хоче отримати компроміс між різкістю п'єзо та теплою природою магнітних звукознімачів, є така можливість. Ці системи встановлюють одночасно обидва типи датчиків, а музикант має можливість зробити їх комбінацію, так і здійснити почергову активацію. Такі системи простіше піддаються зовнішнім впливам, дозволяючи їхню адаптацію із урахуванням різних музичних напрямків та ситуацій.
Матеріал корпусу гітари та його вплив на звук
Дехто думає, що корпус не зможе вплинути на звук, проте він теж несе на собі це навантаження. Звукознімачі із дерев'яним корпусом (наприклад, суміщені) нерідко звучать тепліше та природніше, ніж із металевим корпусом, які, навпаки, яскравіше й агресивніше звучать.
Для досягнення потрібного тембру при активації як п'єзо, так і магнітних звукознімачів так само грає значення матеріал корпусу гітари. Гітари, матеріалом корпусу яких служить масив дерева, найчастіше характеризуються еталонною гучністю й потужним резонуючим звуком, який може спіймати компактний п'єзоелектричний звукознімач. Ізолювальні конструкції, що нагадуються, найчастіше краще із магнітними звукознімачами, забезпечуючи більш чіткий та керований звук.
Вплив імпедансу та вихідного рівня на звучання
До них відносяться параметри аудіокларифікаторів, такі як імпеданс та рівень вихідного сигналу, які також впливають на якість звуку, що відтворюється, і його сумісність із доступними підсилювачами та іншим обладнанням. Хоча низький імпеданс зазвичай дає нижчий та прозорий звук, високий імпеданс може зробити зігріваючий, вінтажний ефект.
Іншим важливим фактором, який необхідно враховувати, є підсилювач. Він посилює відносно слабкий вихідний сигнал від звукознімача та покращує його якості. Дедалі більше сучасних аудіокларифікаторів оснащені вбудованими передпроцесорами, призначеними підтримки певного типу сенсора. Підсилювач можна підключити зовні для більш тонкого налаштування та покращення вихідного звуку.
Експериментуючи із різними типами та комбінаціями звукознімачів, налаштовуючи еквалайзер та інші ефекти, музиканти можуть знаходити, а також остаточно формувати свій звук для різних жанрів та стилів музики, що характеризуються певним способом співу чи гри.
Не менш важливими для контролю звуку на гітарі є елементи управління тембром. Використовуючи елементи керування гучністю та тембром, музикант може уточнювати вихідні дані із кларифікатора з погляду різкості, теплоти та загальної якості. Існує також ряд гітар із перемикачами звукознімачів, які обирають різні комбінації аудіокларифікаторів та збільшують діапазон звучання інструменту.
Встановлення звукознімачів
При виборі звукознімачів також важливо врахувати, як легко їх встановлювати або знімати. У той час, як деякі звукознімачі вимагають свердління отворів у корпусі гітари, інші можуть бути встановлені без будь-яких модифікацій, наприклад x2 double g0.
При встановленні звукознімача краще враховувати його положення на гітарі перед встановленням. П'єзоелектричні звукознімач зазвичай розміщуються під мостом, щоб вловити вібрації корпусу. Навпаки, магнітні звукознімачі розташовуються біля резонансних отворів, щоб уловлювати вібрації струн.
Висновки
Після усього сказаного, зрештою, все зводиться до особистого вибору щодо звукознімача. Спробуючи різні типи, позиції та налаштування, вони допомагають музикантам відкривати звуки, що ще більше надихають та розкривають творчий потенціал.
Кращий звукознімач для акустичної гітари - той, який найкраще відповідає вашим музичним потребам та уподобанням. Якщо можливо, рекомендується прослухати записи різних типів звукознімачів та спробувати їх на своїй гітарі перед ухваленням рішення.
І, нарешті, не забувайте, що звук звукознімача також залежить від гітари, особливо від її конструкції та матеріалів, що використовуються. Тому, перш ніж робити остаточний вибір, переконайтеся, що звукознімач добре поєднується із гітарою та відповідає вашому стилю гри.